Size bir telefon kadar yakınız
0 312 255 60 03
0 530 660 94 82
Dil Seçin
trende

Dental Hasta Önlüğü Nedir?

30.12.2021
716 görüntülenme

Dental Hasta Önlüğü, öncelikle diş prosedürlerinde hastayı kuru tutmak ve aynı zamanda herhangi bir bakteri için sağlam bir bariyer sağlamak için kullanılır. Diş hekimleri tarihsel olarak Dental Hasta Önlüğünin birincil müşterileri olsa da, Dental Hasta Önlüğünin kullanılabileceği ve kullanıldığı birçok başka endüstri vardır.

 

Dental Hasta Önlükleri Dental Hasta Önlüğüyle Aynı mı?

 

Hasta önlükleri Dental Hasta Önlüğü ile aynıdır. Hasta önlüğü olarak pazarlansa da bunların aynı ürünler olduğundan emin olabilirsiniz. Aynı ürün olup olmadıklarını kontrol etmek için, hem doku hem de poliüretan tarafı olan çok katlı önlükler olup olmadığına bakın. Bu, bu önlüklerin hem su emici hem de suya dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Dental Hasta Önlüğü Hangi Boyutta Gelir?

 

Dental Hasta Önlüğünin geldiği en yaygın boyut 18 inç 13 inçtir. Başka boyutlar mevcut olsa da, bu tüm Dental Hasta Önlüğü için standart boyuttur. Bu boyut, bir diş prosedürü sırasında dişçi önlüğü olarak giyildiğinde rahatça yeterli yüzey kaplaması sağlar. Bu boyut ayrıca dövme sanatçıları ve tırnak salonları için aletleri tutmak için kullanıldığında yeterli yüzey alanından fazlasını sağlar.

 

Dental Hasta Önlüğü Nelerden Yapılır?

 

Dental Hasta Önlüğü çok katmanlı doku ve poliüretan malzemeden yapılmıştır. Katlarına göre pazarlanan diş veya hasta önlüklerini göreceksiniz. Dental Hasta Önlüğünin 2 veya 3 katlı olduğunu görmek en yaygın olanıdır. Kat en yaygın olarak önlüğe kaç kat kağıt mendil dahil edildiğini ifade eder. Daha fazla doku katı, malzemenin herhangi bir sıvıyı veya sıvıyı emebileceği anlamına gelir. Bazıları 3 katlı dokuyu tercih edebilirken, profesyonellerin hasta önlüğü ihtiyaçları için 2 katlı dokuya gittiklerini görmek en yaygın olanıdır.

 

Bir diş önlüğünün diğer bileşen malzemesi poliüretan tarafıdır. Bu malzeme, diş önlüğüne su geçirmezliğini sağlayan şeydir. Bir diş önlüğünün hangi tarafının poliüretan tarafı olduğunu belirlemek için daha parlak tarafı bulmaya çalışın. Bu, geleneksel bir diş önlüğü olarak kullanıldığında hastaya dokunan taraftır. Aletleri tutmak için bir diş önlüğü kullanıldığında, poliüretan tarafı yüzeye temas etmelidir. Bu, aletlerin doku tarafı tarafından emilmesini sağlarken, poliüretan taraf, yüzeyin veya masanın ıslanmamasını veya ıslanmamasını sağlamak için bir bariyer sağlar.

 

İyi Bir Diş Önlüğü Yapan Nedir?

 

İyi bir diş önlüğü hem yüksek düzeyde emici olmalı hem de katı sıvı koruması sağlamalıdır. Kağıt mendil emici olmalı, poliüretan ise sıvının önlüğün kendisinden kaçmamasını sağlamalıdır. Diş önlüğünün kolayca yırtılmamasını sağlamak da önemlidir. Düşük kaliteli Dental Hasta Önlüğü, daha düşük kaliteli kağıt mendil ve poliüretan dahil olmak üzere daha ucuz hammaddeler kullanacaktır. Bu, aynı seviyede sıvı emiciliği veya sıvı koruması sağlamazken, yırtılmaya daha duyarlı Dental Hasta Önlüğü ile sonuçlanacaktır. Birkaç dolar tasarruf etmek cazip gelse de, daha yüksek kaliteli Dental Hasta Önlüğü uzun vadede çok daha fazlasını ödeyecektir.

 

Neden Tek Kullanımlık Dental Hasta Önlüğü Kullanılır?

 

Dental Hasta Önlüğü, herhangi bir dişhekimi ofisi için bir zorunluluktur. Hastanın kıyafetlerini koltuktayken temiz ve korumalı tutarlar. Bu sadece kıyafetlerini korumakla kalmaz, aynı zamanda hastalar arasında çapraz kontaminasyon riskini de azaltır. Birçok diş hekiminin kendilerine sorabileceği bir soru, “neden tek kullanımlık Dental Hasta Önlüğü kullanıyorsunuz?” Bu soruyu yanıtlamak önemlidir, çünkü bu, yeniden kullanılabilir Dental Hasta Önlüğünden tek kullanımlık Dental Hasta Önlüğüne geçiş yaptığınızda ortaya çıkan pek çok fayda vardır!

 

Tek kullanımlık Dental Hasta Önlüğünin en önemli faydalarından biri, daha hijyenik olmalarıdır. Kullanıldıktan sonra atılabilirler, yani yıkanmalarına veya hastalar arasında saklanmasına gerek yoktur. Ayrıca ofisinizdeki diğer tüm yüzeyleri temiz tutacağı için daha büyük bir çapraz bulaşma riskini ortadan kaldırır.

 

Tek kullanımlık Dental Hasta Önlüğünin bir başka avantajı da uygun fiyatlı olmalarıdır. Yeniden kullanılabilir önlükler iyi bir fikir gibi görünse de, hastaların COVID-19’un yayılmasıyla ilgili endişeleri ile birlikte temiz Dental Hasta Önlüğüni korumanın ek maliyetleri, yeniden kullanılabilir önlükleri uğraşmaya değmez hale getiriyor. Tek kullanımlık Dental Hasta Önlüğü ile çapraz kontaminasyon konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü bunların hastalar arasında yıkanması veya saklanması gerekmez ve ofisinizdeki diğer tüm yüzeyleri temiz tutacağı için daha büyük bir çapraz kontaminasyon riski ortadan kalkar. !

 

Tek kullanımlık Dental Hasta Önlüğünin diş muayenehanesi dışında da kullanımları vardır. Dövme salonları ve tırnak salonları, iş yerlerini ekonomik bir maliyetle hijyenik tutmak için bu Dental Hasta Önlüğüni de kullanabilir.