Size bir telefon kadar yakınız
0 312 255 60 03
0 530 660 94 82
Dil Seçin
trende

Alcohol Swab Mendil Fonksiyonu Nedir?

10.01.2022
2 görüntülenme

Alcohol Swab Mendil ne işe yarar?

Alcohol Swab Mendil, bakterilerin dokulara enjekte edilmesini ve enfeksiyonlara neden olmasını önlemek için enjeksiyondan önce cildi dezenfekte etmeye yardımcı olur. Alkolün ciltteki bakteri sayısının %47-91’ini öldüren harika bir dezenfektan olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, alkollü bezler hastanelerde, kliniklerde ve ilk yardım çantalarında yaygındır. En sık olarak kan enjekte etmeden veya çekmeden önce cildi temizlemek için kullanılırlar. Cildi pamuklu çubuklarla temizlemek, bakterilerin vücuda girmesini ve enfeksiyonlara neden olmasını önlemeye yardımcı olur. Alkollü swablar sadece bir kez kullanılabilir ve başkalarıyla paylaşılamaz. Alkollü swabın enjeksiyonlardan önce kullanılması dışında başka kullanımları da vardır. Sabun ve suyun bulunmadığı durumlarda cildi temizlemek için alkollü bezler kullanılabilir. Küçük kesikleri, morlukları, böcek ısırıklarını ve yeni kabarcıkları temizlemek için kullanılabilirler.

 

Alkollü bez kullanmanın uyarıları nelerdir?

Her şeyden önce, ateşi düşürmek için alkollü bez kullanmamayı unutmayın. Alkollü bezleri de hassas ciltlerde kullanmayın. Kızarıklık, kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Alkollü swablar gözlerde veya burunda kullanılmamalıdır. Alkollü bezlerle derin bıçak yaralarını veya ısırıklarını silmeyin. Alkollü bezler yanıcı olduğu için açık ateşlerin yakınında dikkatli olun.

 

Alkollü swablar ve antiseptik swablar arasındaki farklar nelerdir?

Antiseptik mendiller ağrısızdır ve merhem veya bandaj gibi diğer uygulamaları kullanmadan önce yarayı temizlemek için kullanılabilir. Alkollü bezler, bakterilerin yayılmasını önlemek için bir yaranın etrafını temizlemek için idealdir, ancak sokabilecekleri için yaranın kendisinde kullanılmamalıdır.

 

Alkollü bezlerin dozu nedir?

Normalde alkollü bezler, deride bakteri üremesini öldürebilen veya durdurabilen izopropanol içerir. Etiketteki veya doktor reçetesindeki talimatları izleyin. Büyük veya küçük miktarlar kullanmayın veya önerilen süreyi aşmayın. Ağızdan almayın. Topikal ilaçlar sadece cilt üzerinde kullanılmalıdır. Açık yaralar veya güneş yanığı, kuru, çatlamış veya tahriş olmuş cilt üzerinde izopropanol kullanmayın. Ürün göze, buruna, ağza, makata veya vajinaya girerse su ile durulayın. Temiz bir pamuklu çubuk, pamuklu çubuk veya gazlı bez ile cilde az miktarda ürün uygulayın. Daha fazla izopropanol kullanmanız gerekiyorsa, pamuklu çubuğu atın ve yenisini kullanın. Kas ağrısını izopropanol ile tedavi edin ve alkol kuruyana kadar cilde bolca uygulayın. Çocukların bu ürünü gözetim olmadan kullanmasına izin vermeyin. Durumunuz izopropanol ile düzelmezse veya izopropanol ile kötüleşirse doktorunuzu arayın. Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Kullanılmadığı zaman kapağı sıkı tutun. İzopropil alkol yanıcıdır. Yüksek sıcaklıkların veya açık ateşlerin yakınında kullanmayın. Cildiniz tamamen kuruyana kadar sigara içmeyin. Birisi ürünü yanlışlıkla yutarsa, acil tıbbi yardım alın veya zehir yardım hattını arayın. İsopropanol gerektiğinde kullanıldığı için sabit bir doz planı yoktur.